Mar 192015
 

Yeni nesil 3D yazıcılar oyunun kurallarını yeniden değiştirmeye hazırlanıyor

ABD merkezli Carbon 3D firmasının geçtiğimiz pazartesi günü tanıttığı yeni 3 boyutlu basım tekniği CLIP, pek çok sektörü derinden etkilemeye aday görünüyor. Yeni teknik, ultraviyole ışık ve oksijeni harmanlayarak önceden mümkün olmayan hızlarda ve hassasiyetlerde baskı yapılmasına olanak sağlıyor. Öyle ki, daha önce uzun basım süreleri dolayısıyla sadece hobi dükkanları ve prototip üreticileri tarafından kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, fabrikalardan ameliyathanelere kadar pek çok alanda ticari olarak faaliyet gösterebilir. Kısa basım süreleri, örneğin kalp kapakçığı implantlarının ameliyat esnasında ve kişiye özel olarak üretilmesine olanak sağlayabilir.

Geleneksel 3 boyutlu baskı, plastiğin üst üste tabakalarla yerleştirilmesi esasına dayanıyor. Bu sistem göreceli olarak basit olmasına karşın, özellikle basılacak objenin hassaslığına (her bir tabakanın kalınlığına) bağlı olarak uzun süreler alıyor.

CLIP

Alıntı: recodetech.files.wordpress.com

CLIP yöntemi ise, oksijenin ve ışığın geçmesine izin veren özel bir lens üzerine önceden belirlenen biçimlerde ışık yansıtılması esasına dayanan kimyasal bir yöntem. Yansıtılan ışık, lensin üzerinde bulunan reçinenin sertleşmesini sağlıyor. Sistem, objelerin kesintisiz olarak basılmasına izin verdiği için son ürünün geleneksel metodlara kıyasla çok daha hassas olarak üretilmesine olanak sağlıyor.

CLIP

Foto: http://core0.staticworld.net

Mustafa Toygar

Kaynaklar:

 • http://carbon3d.com
 • recodetech.files.wordpress.com
 •  Bir yanıt bırakın

  Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  (required)

  (required)

  Önceki yazıyı okuyun:
  Ölümcül kanamaları durduran jel

  Ölümcül kanamaları durduran jel Ateşli silahlarla veya trafik kazaları sonucunda oluşan travmatik kanamalı yaralanmalarda yaralı kişiye zamanında tıbbi müdahale yapılamaması...

  Kapat