Tem 062012
 

http://www.space.com/16412-dark-matter-filament-galaxy-clusters.html web sitesinde yayınlanan habere göre bir galaksi kümeleri çiftinin arasında yer alan bir kara madde (dark matter) köprüsü keşfedildi.

Bilindiği gibi kara maddenin bizim evrenimizde görülebilmesi mümkün değil. Bu keşif sırasında bulunan kara maddenin varlığı ise çekimsel mercek (gravitational lensing) etkisiyle belirlenmiş.

Bulunan kara madde, aralarında 2.7 milyar ışık yılı mesafe bulunan Abell 222 ve Abell 223 galaksi kümeleri arasında ipliksi bir köprü oluşturuyor.

Kara maddenin, keşfedilmesi çok zor olsa da, evrenin %83’ünü oluşturduğu düşünülüyor.

Bilim adamları daha önce de bu konuda çeşitli çalışmalar yapmış, ama başarılı olamamışlardı. Beklentiler, kara maddenin bulunabilmesi için mevcut teleskop sistemlerinin çok daha fazla gelişmesi gerektiği şeklindeydi. Ancak, Jörg Dietrich ve çalışma arkadaşları kümenin oluşturduğu ve pek rastlanmayan uzaysal geometri sayesinde zayıf çekim mercek etkisini gözleme imkanı bulabildiler.

[Gallery: Dark Matter Throughout the Universe]

 

  tarafından 11:07 pm itibariyle gönderildi.  Tagged with:

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Önceki yazıyı okuyun:
Higgs Bosonu Bulundu

Bugün çeşitli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre, İsviçre'deki CERN laboratuvarındaki bilim adamları, Higgs Bosonu için öngörülen davranışları gösteren bir atomaltı parçacığın...

Kapat